
Soporte de pared AC 7500 SM
Soporte de pared para altavoces compactos en formato clásico de gabinete de madera y dipolos.


The centre that integrates seamlessly with the active floorstanders M 420 F.
Two 2 x 130-mm carbon fibre woofers with metal phase plug and a 25-mm neodymium dome tweeter make this speaker assembly identical to large front box - of course minus the unnecessary subwoofer in the centre field.
The THX standard and landscape format design ensures excellent sound dispersion, so that you get great Teufel sound even outside of the perfect listening zone.
Thanks to a high maximum power rating of 180Watts, the centre can also be used in rooms up to 50 sqm.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 42 cm |
| Altura | 16 cm |
| Profundidad | 17 cm |
| Peso | 5,5 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pared | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 130 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 130 W |
| Rango de frecuencia de/a | 80 - 22000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 180 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Frecuencia de corte al woofer (recomendada). | 90 Hz |

Rear channel duties in the new Theater 4 system are handled by the M 420 R, a classic bookshelf speaker.
By using the same drivers as the three front speakers – 130 mm fibreglass woofer and 25 mm fabric dome tweeter – the surround sound of this system is highly balanced.
With a maximum power rating of 90 W, this speaker has sufficient reserves to handle loud signals on the rear channels.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 16,5 cm |
| Altura | 26 cm |
| Profundidad | 19 cm |
| Peso | 3,5 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Blindaje electrostático | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile dome with Neodymium magnet |
| Medio grave (número por altavoz) | 1 |
| Medio grave (diámetro) | 130 mm |
| Madio grave (material) | Fibra de vidrio |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 70 W |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 90 W |
| Impedancia nominal | 8 Ohm |
| Diseño de la carcasa | cerrada |

The M 420 F column speaker is much more than a conventional column speaker. The special hybrid construction of this speaker allows it to simultaneously function as a passive stereo speaker and an active subwoofer.
Two 130 mm carbon fibre woofers and a 25 mm neodymium tweeter have been implemented in each speaker using the tried-and-tested D’Appollito configuration. Flanked by a 250 mm side-firing subwoofer, the M 420 F has a full-bodied response with incredible bass – and all in an ultra thin design!
The remarkable bass performance of this speaker is made possible by a separate 175 W amplifier which is solely responsible for the subwoofer channel. The tweeter/mid-range driver is located above, and is passively decoupled to handle frequencies from 90 Hz upwards. This driver can easily be seen from the front and is acoustically isolated within the column.
The universal design of the integrated active subwoofer allows it to be connected to the ‘Sub Out’ of your AV receiver or the speaker terminals of your stereo amplifier. In any case, this relieves your amplifier/receiver from bass duties and frees it up to concentrate more on the other frequency ranges.
With a pair of M 420 F speakers, you will dramatically improve the quality of the bass response in your stereo system. When used in a surround sound system, these two column speakers essentially add two subwoofers to your system.
A three-stage volume selector switch allows you to select how much bass is split between the subwoofer and tweeter/mid-range drivers and thus match the system to your listening environment.
This active/passive design delivers bass all the way down to 35 Hz and can generate sound pressure levels as high as 103 dB/m!
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 16,5 cm |
| Altura | 110 cm |
| Profundidad | 36 cm |
| Peso | 23,6 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Función de ahorro de energía | si |
| Consumo en modo de reposo | 2 W |
| Regulador de nivel | Analogue |
| Potencia de salida Canal de subwoofer "sinusoidal" | 175 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 25 Hz |
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Blindaje electrostático | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Tejido |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 130 mm |
| Madio grave (material) | Fibra de vidrio |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 250 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 130 W |
| Rango de frecuencia de/a | 34 - 22000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 180 W |
| Nivel máximo de presión sonora | 103 dB/1m |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Frecuencia de corte al woofer (recomendada). | 90 Hz |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 20 W |

The M 420 F column speaker is much more than a conventional column speaker. The special hybrid construction of this speaker allows it to simultaneously function as a passive stereo speaker and an active subwoofer.
Two 130 mm carbon fibre woofers and a 25 mm neodymium tweeter have been implemented in each speaker using the tried-and-tested D’Appollito configuration. Flanked by a 250 mm side-firing subwoofer, the M 420 F has a full-bodied response with incredible bass – and all in an ultra thin design!
The remarkable bass performance of this speaker is made possible by a separate 175 W amplifier which is solely responsible for the subwoofer channel. The tweeter/mid-range driver is located above, and is passively decoupled to handle frequencies from 90 Hz upwards. This driver can easily be seen from the front and is acoustically isolated within the column.
The universal design of the integrated active subwoofer allows it to be connected to the ‘Sub Out’ of your AV receiver or the speaker terminals of your stereo amplifier. In any case, this relieves your amplifier/receiver from bass duties and frees it up to concentrate more on the other frequency ranges.
With a pair of M 420 F speakers, you will dramatically improve the quality of the bass response in your stereo system. When used in a surround sound system, these two column speakers essentially add two subwoofers to your system.
A three-stage volume selector switch allows you to select how much bass is split between the subwoofer and tweeter/mid-range drivers and thus match the system to your listening environment.
This active/passive design delivers bass all the way down to 35 Hz and can generate sound pressure levels as high as 103 dB/m!
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 16,5 cm |
| Altura | 110 cm |
| Profundidad | 36 cm |
| Peso | 23,6 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Función de ahorro de energía | si |
| Consumo en modo de reposo | 2 W |
| Regulador de nivel | Analogue |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 25 Hz |
| Apto para clavija banana | si |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Blindaje electrostático | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile dome with Neodymium magnet |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 130 mm |
| Madio grave (material) | Fibra de vidrio |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 250 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 130 W |
| Rango de frecuencia de/a | 34 - 22000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 180 W |
| Nivel máximo de presión sonora | 103 dB/1m |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Frecuencia de corte al woofer (recomendada). | 90 Hz |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 20 W |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.