
Cable coaxial de 1,5m C7515D
Cable coaxial digital de 1,5 m / 3,0 m.

Everything you need for home entertainment: Superior THX sound for movies and gaming as well as access to all the music on the internet via the Raumfeld Connector ². The best part is that this whole system doesn’t take up a whole lot of space: Compact, stylish, complete - that’s the Cinebar 51 Streaming.

THX multitalent in a compact form - the Cinebar 51 THX offers timeless elegance and enormous performance.
The Cinebar 51 THX with ist closed housing construction works on a two and a half-way principle with two aluminium tweeters with 25 mm and two mid-to low range drivers from coated cellulose and a 100 mm width. The membrane materials offer the best in highest performance and pressure - and with the following benefits: fantastic impulse delivery and enormous dynamics. With a performance from 100 watts per satellite channel, larger rooms are more than full of powerful sound.
With ist optical and coaxial digital inputs, 2 RCA analogue inputs and a USB 2.0 attachment the Soundbar offers a tremendous connection opportunity. With the USB connect your MP3, MP3 pro and WMA data.
The decoder element is fully kitted out and offers DTS and Dolby Digital as well as Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II and Dolby Virtual Speaker for fantastic, room filling sound from just one soundbar. Three programs are possible: Stereo, Reference or Wide. The Cinebar 51 THX can be set up with table feet or a wall mount - both are included in the delivery.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 101 cm |
| Altura | 13,25 cm |
| Profundidad | 12 cm |
| Peso | 8,6 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Salida de Subwoofer | 1 |
| Entrada de audio estéreo RCA | 2 |
| Entrada coaxial de audio digital | 1 |
| Entrada óptica de audio digital | 1 |
| USB 2.0 | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| MP3 | si |
| WMA | si |
| Dolby Digital | si |
| Dolby Pro Logic II | si |
| DTS Digital Surround | si |
| Dolby Pro Logic | si |
| Dolby Virtual Speaker | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Display | si |
| Tensión de alimentación | 220 - 240 Volt V |
| Corriente de entrada máxima | 400 W |
| Cable de alimentación para aparatos de conexión en | si |
| Nivel de protección | 2 |
| Almacenamiento de ajustes en caso de desconexión | si |
| Función de ahorro de energía | si |
| Consumo en modo de reposo | 0,5 W |
| Potencia máxima de salida Canal satélite | 150 W |
| Tecnología de amplificación | Class D |
| Conexión de amplificación | 2 |
| Potencia de salida "sinusoidal" Canal de satélite | 100 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Tweeters (número por altavoz) | 2 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Aluminio |
| Driver de rango medio (número por altavoz) | 2 |
| Driver de rango medio (diámetro) | 100 mm |
| Driver de rango medio (material) | Celulosa |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Madio grave (material) | Celulosa |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |

The Cinebar 51’s subwoofer rounds out its sound from the bottom up with an extremely powerful bass all the way down to 35 Hz. The subwoofer’s contribution is essential to the Cinebar 51's ability to reproduce sound on par with conventional home cinema systems.
An integrated amplifier with 150 watt power output fires a 250 mm bass driver. The specially configured bass reflex enclosure ensures optimal performance.
The subwoofer can fill rooms up to 35 m² with a rich, full bass. An auto on switch enables an energy-saving standby mode.
The CB 51 SW is only sold together with the Cinebar 51 and cannot be ordered separately.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 30,5 cm |
| Altura | 42 cm |
| Profundidad | 46 cm |
| Peso | 17,2 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Entrada RCA/Cinch | 1 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Control de nivel de entrada | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 35 Hz |
| Ranura de ecualizacón (Posición) | Parte inferior |
| Ranuras de ecualización | 1 |
| Blindaje electrostático | si |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 250 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Diseño de la carcasa | Bassreflex |

Ultra high-performance network player equipped with a high-performance digital/analogue converter from Cirrus Logic ™. Stream music from the internet and play it back on your existing hi-fi system using the free Teufel Raumfeld App.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 17,2 cm |
| Altura | 2,8 cm |
| Profundidad | 12,7 cm |
| Peso | 0,29 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Salida de audio estéreo RCA | 1 |
| Entrada de audio estéreo RCA | 1 |
| LAN | si |
| USB 2.0 | si |
| WiFi | si |
| Salida óptica de audio digital | 1 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| AAC | si |
| FLAC | si |
| MP3 | si |
| OGG | si |
| WAV | si |
| Apple Lossless | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Radio por Internet | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Tensión de alimentación | 230 V |
| Encendido/Apagado automático | Si |
| Función de ahorro de energía | si |
| Multiroom | si |
| 10/100-Mbit/s Ethernet | si |
| Estándares WLAN | 802.11b/g/n |
| Modo infraestuctura | si |
| Cifrado WiFi | WPA, WPA2 |
| Cantidad máxima de títulos | 150000 |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.