
AC 3500 SM wall mount (pair)
Soporte de pared para microaltavoces


This ball of sound is not a gimmick. The MO 3 FCR shines with the full performance of a home theatre satellite, only in the shape of a little ball. The robust, visually appealing sheet steel cabinet is the vehicle for a fantastic full-range chassis of 80 mm in diameter. This high-tech speaker alone is capable of reproducing the complete frequency range from 120 to 20,000 Hz, thanks to the extremely light, flared cellulose cone, the low-distortion neodymium magnet system, and the engineering finesse of letting the fabric dustcap function as a tweeter dome.
The spherical shape has extraordinary acoustical advantages because it minimizes cabinet diffraction. Acoustically, the MO 3 FCR features a distinctive spatial character thanks to its even radiation. Moreover, it delivers stunning voice fidelity precisely because, having no crossover, a one-way system doesn't break down voice frequencies — the most sensitive part of the human hearing range — between tweeter and midrange.
The multi-vented chassis is robust enough to completely amaze any sceptics in a room of up to 20 square meters.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 12 cm |
| Altura | 13 cm |
| Profundidad | 13,5 cm |
| Peso | 0,5 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 20 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Diámetro máximo del cable. | 2,5 mm |
| Soporte de pie integrado | si |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 50 W |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 70 W |
| Impedancia nominal | 4 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 1 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |

Likewise optically small, but acoustically big. This ultra-compact sub-woofer, almost cubic in shape, surprises the ear with a mature, forceful and bone-dry bass. The closed 10-litre cabinet houses a long-stroke bass driver with a special low-loss suspension, uncompromisingly driven by a 150 watt amplifier. The result: extremely impulsive, crisp, clean bass.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 28 cm |
| Altura | 26,5 cm |
| Profundidad | 32 cm |
| Peso | 8,9 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Entrada RCA/Cinch | 1 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Control de nivel de entrada | Analogue |
| Control de fase | Analogue |
| Potencia de salida Canal de subwoofer "sinusoidal" | 110 W |
| Etapa de potencia: Subwoofer | 150 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 25 Hz |
| Blindaje electrostático | si |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.