
Soporte de pared AC 7500 SM
Soporte de pared para altavoces compactos en formato clásico de gabinete de madera y dipolos.

The T 100 D is a double speaker, in a way. Two tweeters and two mid- low range drivers are in the two Dipole speakers for the two back channels.
For extra sound effects and to be as realistic as possible these surround speakers create the perfect room atmosphere, not just blasting one way but from both the front and back. This sound picture is diffuse and no exact location can be located thanks to the additional reflections from the walls and ceiling. This is how you achieve an exremely atmospheric sound.
The back of the radiant two-way speaker can be switched off, and then you have two extra front T 100 F speakers. This setting is avisible if the rear speakers are not going to be placed exactly on the wall but will be in the room itself and/or on a stand. This is how the T 100 D is flexible for every sitting room situation.

The stereo speakers are two, two-way Teufel T 200 F speakers that with their classic portrait, play comfortably at upper registers - not only in Home Cinema areas but all others, including HiFi requirements.
The narrow construction of the speaker makes a smooth statement both on your shelf or – with support of the appropriate AC 6002 SP stand feet – next to the TV or free inside the room.
Enjoy an acoustically-enclosed two-way speaker with a 170 mm coated cellulose fibre woofer. A 25 mm large tissue dome is used for the tweeter, which is driven by a high-power neodymium magnet and a voice coil chilled in ferrofluid.
The run-time differences between the drivers is covered by the slightly offset and mirrored arrangement of the tweeters. As a result, there’s an optimised pulse behavior as well as a significant improvement in voice playback.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 19,5 cm |
| Altura | 44 cm |
| Profundidad | 28,5 cm |
| Peso | 7,7 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | 1 single wiring terminal |
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 50 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 10 mm |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Material de la carcasa | MDF 15mm |
| Superficie de la carcasa | Body film, Front high-gloss laquer black |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 15 L |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Tejido |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 170 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Sensibilidad (2,83 V / 1 m) | 88 dB |
| Rango de frecuencia de/a | 65 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |

The stereo speakers are two, two-way Teufel T 210 F speakers that with their classic portrait, play comfortably at upper registers - not only in Home Cinema areas but all others, including HiFi requirements.
The narrow construction of the speaker makes a smooth statement both on your shelf or – with support of the appropriate AC 6002 SP stand feet – next to the TV or free inside the room.
Enjoy an acoustically-enclosed two-way speaker with a 170 mm coated cellulose fibre woofer. A 25 mm large tissue dome is used for the tweeter, which is driven by a high-power neodymium magnet and a voice coil chilled in ferrofluid.
The run-time differences between the drivers is covered by the slightly offset and mirrored arrangement of the tweeters. As a result, there’s an optimised pulse behavior as well as a significant improvement in voice playback.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 19,5 cm |
| Altura | 44 cm |
| Profundidad | 28,5 cm |
| Peso | 7,7 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 50 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 10 mm |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Material de la carcasa | MDF 15mm |
| Superficie de la carcasa | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 15 L |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Tejido |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 170 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Sensibilidad (2,83 V / 1 m) | 88 dB |
| Rango de frecuencia de/a | 65 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |

With it’s Klippel-optimised 330 mm woofer, a weight of 25 kilos, a 65 liter volume and a 250 watt amplifier with Class D technology, the T 2000 SW amazes with enormous power, pressure and deeply rich bass playbackt o 28 Hz. This Teufel subwoofer can fully satisfy rooms up to 50 m² – without any distortion, even at high volumes. It even reaches a maximum sound pressure of 107 dB!
And just because you might not want this baby to sit in the corner, the woofer is magnetically shielded, which enables it a comfy spot by the TV.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 38 cm |
| Altura | 60 cm |
| Profundidad | 48,5 cm |
| Peso | 25 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Salida de audio estéreo RCA | 1 |
| Entrada de audio estéreo RCA | 1 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Función de ahorro de energía | si |
| Controlador de frecuencia (rango). | 40 - 240 Hz |
| Regulador de nivel | si |
| Control de fase | Adjustable |
| Potencia de salida Canal de subwoofer "sinusoidal" | 250 W |
| Potencia máxima de salida Canal de subwoofer | 260 W |
| Tecnología de amplificación | Digital |
| Conexión de amplificación | 1 |
| Interruptor de rango completo/paso bajo | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 28 Hz |
| Ranura de ecualizacón (Posición) | Parte inferior |
| Ranuras de ecualización | 2 |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Material de la carcasa | MDF 21mm |
| Superficie de la carcasa | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 68 L |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 330 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Nivel máximo de presión sonora | 107 dB/1m |
| Diseño de la carcasa | Bassreflex |

Immediately striking: the T 210 C centre delivered tweeters. Through this construction of above everything else, a practical landscape speaker – gives a fabulous design hat-trick for the two front speakers. These identical drivers‘ assembly and positioning on the T 210 F front speakers and the T 210 C centre guarantee an absolutely homogenous interplay.
The free-standing and absolutely uninterrupted tweeter provides excellent spatiality and language comprehension. The T 210 C therefore sounds extremely good.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 44 cm |
| Altura | 25 cm |
| Profundidad | 26,5 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 50 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 10 mm |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Material de la carcasa | MDF 15mm |
| Superficie de la carcasa | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 15 L |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Tejido |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 170 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Sensibilidad (2,83 V / 1 m) | 88 dB |
| Rango de frecuencia de/a | 65 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.