
Soporte de pared AC 5500 SM
Soporte de pared para altavoces mini-compactos más grandes y altavoces de columna cortos (FCRs)


Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 13,3 cm |
| Altura | 115 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 10 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Diámetro de la placa de piso | 26 cm |

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 13,3 cm |
| Altura | 115 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Rango de frecuencia de/a | 120 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Frecuencia de cruce interno | 130 Hz |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Placa de piso - anchura | 25,5 cm |
| Placa de piso - longitud | 22,5 cm |

A stroke of Teufel genius! The only subwoofer that has a High Definition-integrated AV receiver - the only subwoofer worldwide! Enjoy total HD support, amazing kit equipment and flexible connection possibilities. Perfect for such devices as Blu-ray players, games consoles, media players and flatscreen/TV/Speakers. Crystal clear (3D too!) pictures and HD sound (DTS HD-Master, Dolby True HD) are yours to enjoy from your connected Blu-ray player or a network device.
A total of three HDMI inputs, a HDMI output, three digital tone inputs (2 coaxial, 1 optical) and two analogue stereo RCA inputs make sure your source devices have their own place in the sun. An AM/FM with automatic search function and RDS is built in. The radio offers 30 memory slots for your FM and another ten for radio programs. A programmable stereo RCA input makes connections for further active or passive speakers by means of the RearStation 4 for wireless connection...so you can create a 7.1 system or an entire other room setup.
This subwoofer can easily be controlled via the software menu and set up for your individual needs - for example, dynamic setting for your eveniing watching, personal sound setups, CEC/ARC for improved connection tot he TV, preprogrammed runtimes, Stereo downmixes and more...The 5 metre connected external usage panel with display can be easily set on your TV, the shelf, or a sideboard. Not just an LCD display and headphone input are yours, either - enjoy the included remote control for comfortable usage from your couch.
With a total of 750 watts and a 300 mm woofer, this AV Receiver Subwoofer doesn't only deliver bass up to 32 Hz (-3 dB) but it produces differentiated, clear, distortion free powerful playback over all the connected channels - in bigger rooms, too. The five high level outputs allow for Front, Centre and Rear speakers of your choice.
The US 6112/6 RHD delivers amazing bass, but replaces an AV Receiver in every respect. It's practical and an optimal setup. Besides, it saves space, money and your valuable time.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 37 cm |
| Altura | 68 cm |
| Profundidad | 37 cm |
| Peso | 22 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Salida de audio estéreo RCA | 1 |
| Salida para auriculares 3,5mm | 1 |
| Entrada de audio estéreo RCA | 2 |
| Entrada coaxial de audio digital | 2 |
| Entrada óptica de audio digital | 1 |
| Bornes de conexión | si |
| Salida de video HDMI | 1 |
| Entrada de Video HDMI | 3 |
| Salida de alto nivel para Altavoces | 5 |
| Versión HDMI | 1.4 |
| Versión HDMI | 1.4 |
| Controlador de conexión | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Dolby Digital | si |
| Dolby Pro Logic II | si |
| Dolby TrueHD | si |
| DTS Digital Surround | si |
| DTS-HD High Resolution Audio | si |
| DTS-HD Master Audio | si |
| Dolby Digital Plus | si |
| Dolby Headphone | si |
| Dolby Virtual Speaker | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| DSP integrado | si |
| Display | si |
| Tensión de alimentación | 230 V/50 Hz V |
| Encendido/Apagado automático | Si |
| Corriente de entrada máxima | 750 W |
| Cable de alimentación para aparatos de conexión en | si |
| Almacenamiento de ajustes en caso de desconexión | si |
| Función de ahorro de energía | si |
| Consumo en modo de reposo | 1 W |
| Refuerzo de graves/EQ | si |
| Control de nivel de entrada | si |
| Regulador de nivel | si |
| Control de fase | si |
| Potencia de salida Canal de subwoofer "sinusoidal" | 180 W |
| Configuración del amplificador | 5.1 |
| Tecnología de amplificación | Class D |
| Conexión de amplificación | 6 |
| Decodificador DD/dts/PLII integrado | si |
| Decodificador integrado True HD/dts HD/DD/dts/PLII | si |
| Potencia de salida "sinusoidal" Canal de satélite | 20 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| RDS | si |
| Presintonización de emisoras - FM | 30 |
| Presintonización de emisoras - AM | 10 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Mando a distancia | si |
| Mando a distancia | Infrarrojo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 32 Hz |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Ranura de ecualizacón (Posición) | Parte inferior |
| Tapa frontal desmontable | si |
| Material de la carcasa | MDF |
| Superficie de la carcasa | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 300 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Diseño de la carcasa | Bassreflex |

Two-wire standard loudspeaker cable with a larger diameter of 1.5 qmm. This cable is better used than the 0.75 qmm when there are increased demands on playback quality or a bridged length of over 5 meters long. The plus pole is marked.
These are particularly useful for multimedia systems and price-conscious home cinema sets. Available in two lengths.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Longitud del cable | 30 m |

Like nearly all Teufel systems, the L 220 C centre speaker scores points by having the same speaker chassis and casing design as the columns of the set. Experience has shown: this is the only way to guarantee acoustically identical reproduction of all front channels.
Thanks to its slender landscape format, the approx. 43cm wide L 220 C can be easily placed on or below your TV. A matching table base is included as standard. Integrated wall brackets at the rear allow the centre to be attached to a wall – separate brackets are not required! With its minor depth of just 10 centimetres, the centre takes up extremely little room.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 43 cm |
| Altura | 13,3 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Soporte de pared | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Rango de frecuencia de/a | 120 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Frecuencia de cruce interno | 130 Hz |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.