
Soporte de pared AC 5500 SM
Soporte de pared para altavoces mini-compactos más grandes y altavoces de columna cortos (FCRs)


Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 13,3 cm |
| Altura | 115 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 10 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Diámetro de la placa de piso | 26 cm |

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 13,3 cm |
| Altura | 115 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Rango de frecuencia de/a | 120 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Frecuencia de cruce interno | 130 Hz |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Placa de piso - anchura | 25,5 cm |
| Placa de piso - longitud | 22,5 cm |

Like nearly all Teufel systems, the L 220 C centre speaker scores points by having the same speaker chassis and casing design as the columns of the set. Experience has shown: this is the only way to guarantee acoustically identical reproduction of all front channels.
Thanks to its slender landscape format, the approx. 43cm wide L 220 C can be easily placed on or below your TV. A matching table base is included as standard. Integrated wall brackets at the rear allow the centre to be attached to a wall – separate brackets are not required! With its minor depth of just 10 centimetres, the centre takes up extremely little room.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 43 cm |
| Altura | 13,3 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Soporte de pared | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Rango de frecuencia de/a | 120 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Frecuencia de cruce interno | 130 Hz |

This universal short column-speaker corresponds technologically and dimensionally to the L 220 C centre – but its lettering is arranged to allow high format placement.
It can act as a front speaker, rear speaker or as a rear centre in a 7.1 set. Because of this the LT 2 can always be adapted to your spatial requirements. The set is always guaranteed to produce the perfect ensemble sound.
A pair of these speakers is available separately in the "Theatre LT 2 EX extension set".
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 13,3 cm |
| Altura | 43 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Terminales de tornillo |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pared | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |

This universal short column-speaker corresponds technologically and dimensionally to the L 220 C centre – but its lettering is arranged to allow high format placement.
It can act as a front speaker, rear speaker or as a rear centre in a 7.1 set. Because of this the LT 2 can always be adapted to your spatial requirements. The set is always guaranteed to produce the perfect ensemble sound.
A pair of these speakers is available separately in the "Theatre LT 2 EX extension set".
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 13,3 cm |
| Altura | 43 cm |
| Profundidad | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Bornes de conexión | Binding-Posts |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Material de la carcasa | Aluminio |
| Superficie de la carcasa | Aluminio |
| Blindaje electrostático | si |
| Soporte de pie integrado | si |
| Soporte de pared | si |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 25 mm |
| Medio grave (número por altavoz) | 2 |
| Medio grave (diámetro) | 100 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 80 W |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 140 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |

With the L 2200/6 SWR, Teufel didn't just reinvent the subwoofer but the receiver, too! This attractive bass-master is both rolled into one: Subwoofer and digital receiver.
The full surround receiver integrated into the subwoofer casing guarantees connection of digital and analogue signal sources such as DVD players/recorders, TV, sat receivers, PCs, MP3 players, games consoles or video recorders. A FM/AM radio is included along with Dolby Digital/dts decoder, Dolby Prologic switch and comprehensive setting options.
500 watt output performance from the six-channel amplifier guarantees powerful sound in rooms up to 35m2. Convenient to operate via remote control and front panel the L 2200/6 SW forms the centre of an unrivalled, concentrated home cinema set up.
The subwoofer is not separately available!
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 29 cm |
| Altura | 44 cm |
| Profundidad | 53 cm |
| Peso | 17,8 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Entrada de audio estéreo RCA | 2 |
| Entrada de conector hembra 3,5 mm | 1 |
| Entrada coaxial de audio digital | 1 |
| Entrada óptica de audio digital | 1 |
| Bornes de conexión | Clips de resorte |
| Salida de alto nivel para Altavoces | 5 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Dolby Digital | si |
| Dolby Pro Logic II | si |
| DTS Digital Surround | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| DSP integrado | si |
| Display | si |
| Tensión de alimentación | 110 - 230 V |
| Cable de alimentación para aparatos de conexión en | si |
| Nivel de protección | 1 |
| Almacenamiento de ajustes en caso de desconexión | si |
| Función de ahorro de energía | si |
| Regulador de nivel | Analogue |
| Potencia de salida Canal de subwoofer "sinusoidal" | 170 W |
| Tecnología de amplificación | Class AB |
| Conexión de amplificación | 6 |
| Decodificador DD/dts/PLII integrado | si |
| Potencia de salida "sinusoidal" Canal de satélite | 100 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| FM - UKW | si |
| Presintonización de emisoras - FM | 30 |
| AM - MW | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Mando a distancia | si |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 25 Hz |
| Ranura de ecualizacón (Posición) | Parte inferior |
| Ranuras de ecualización | 1 |
| Material de la carcasa | MDF |
| Superficie de la carcasa | Laminado |
| Blindaje electrostático | si |
| Picos dispuestos | si |
| Woofers (número por altavoz) | 1 |
| Woofer (diámetro) | 250 mm |
| Diseño de la carcasa | Bassreflex |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.