
Soporte de pared AC 5500 SM
Soporte de pared para altavoces mini-compactos más grandes y altavoces de columna cortos (FCRs)


These "small" columns can be mounted on walls or placed in shelves or on speaker stands. Acoustically identical to the CL 100 FR columns, they can be used either as front or rear speakers – the same loudspeakers in the same enclosures come into play.
Two newly developed, Klippel-optimised 70 mm mid-range drivers and a new 19 mm mesh tweeter compose the audio foundation of the CL 100 FCR.
A meticulously tuned frequency crossover guarantees balanced sound in all frequency ranges above the subwoofer's levels. An uncommon 87 db/w/m degree of efficiency means these speakers, with 100 watts of maximum capacity, sound crisp and loud and provide high dynamics even in large rooms.
These column speakers are not available separately.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 16,2 cm |
| Altura | 35 cm |
| Profundidad | 8,6 cm |
| Peso | 1,4 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Plástico ABS |
| Superficie de la carcasa | Lacquer, high gloss |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 2,3 L |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Tejido |
| Driver de rango medio (número por altavoz) | 2 |
| Driver de rango medio (diámetro) | 65 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 60 W |
| Rango de frecuencia de/a | 120 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 100 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Frecuencia de corte al woofer (recomendada). | 150 Hz |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Frecuencia de cruce interno | 2500 Hz |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 20 W |

This subwoofer features a long throw, 200 mm bass driver chassis optimized using the Klippel technique along with a generous, 24 litre enclosure with a bass reflex opening on its side. A newly-developed 100 watt RMS power output delivers incredible bass down to 38 Hz, something otherwise unheard of in its price class.
An internal limiter protects it from overmodulation and distortion. The front control allows for the subwoofer to be turned on immediately, and the sensitivity of its standby mode can be regulated on its rear panel.
Four resonance-dampening feet ensure solid placement and isolate it from the floor. The US 5108/SW comes in black with a glossy black front plate and is only available as part of a set.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 24 cm |
| Altura | 42 cm |
| Profundidad | 36,5 cm |
| Peso | 12,8 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Entrada RCA/Cinch | 1 |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Corriente de entrada máxima | 285 W |
| Función de ahorro de energía | si |
| Consumo en modo de reposo | 0,37 W |
| Control de fase | on/off, 0 or 180 degrees |
| Potencia de salida Canal de subwoofer "sinusoidal" | 100 W |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Frecuencia de corte inferior (-3 dB). | 38 Hz |
| Ranura de ecualizacón (Posición) | Front |
| Ranuras de ecualización | 1 |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 24 L |
| Woofer (diámetro) | 200 mm |
| Woofer (Material) | Celulosa |
| Diseño de la carcasa | Bassreflex |

This magnetically screened loudspeaker ensures the audibility of the speech in film soundtracks. It should be placed directly under the screen for optimal effectiveness – either by use of its included speaker cradle or using a wall mount.
It delivers harmonious overall sound using the same three loudspeakers and enclosure volume as the CL 100 FR and CL 100 FCR speakers: two new, Klippel-optimised 70 mm mid-range drivers and also a new 19 mm mesh calotte tweeter.
It is not available separately.
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Anchura | 35 cm |
| Altura | 17,1 cm |
| Profundidad | 10,3 cm |
| Peso | 1,5 kg |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Apropiado para receptor AV | si |
| Apto para clavija banana | si |
| Diámetro máximo del cable. | 4 mm |
| Material de la carcasa | Plástico ABS |
| Superficie de la carcasa | Lacquer, high gloss |
| Blindaje electrostático | si |
| Volumen interno neto | 2,3 L |
| Tweeters (número por altavoz) | 1 |
| Tweeter (diámetro) | 19 mm |
| Tweeter (material) | Tejido |
| Driver de rango medio (número por altavoz) | 2 |
| Driver de rango medio (diámetro) | 65 mm |
| Potencia continua en vatios (IEC - Larga duración) | 60 W |
| Rango de frecuencia de/a | 120 - 20000 Hz |
| Respuesta de impulso (Ruido IEC de corta duración) | 100 W |
| Impedancia nominal | 4 - 8 Ohm |
| Frecuencia de corte al woofer (recomendada). | 150 Hz |
| Principio de acústica | Sistema de 2 vías |
| Diseño de la carcasa | cerrada |
| Frecuencia de cruce interno | 2500 Hz |
| Descripción | Ítem |
|---|---|
| Potencia mínima recomendada del amplificador | 20 W |
Los accesorios necesarios están incluidos en el pedido.